مشاوره و روان شناسی.
 
چگونه برتر باشیم؟

پیروزمندان افرادی هستند که از یک خودآگاهی واقعی برخوردارند و آن را به ظهور می رسانند.

پیروزمندان تشنه ی آموختن اند. آن ها مایلند از نیروهای بالقوه ی خود در عرصه ی پیکار زندگی اطلاع حاصل کنند و آن را زیرکانه به کار برند.

بازندگان می گویند: چه کسی می داند اگر شانس به من رو کند چه کارها خواهم کرد...

پیروزمندان می گویند: من خودم را می شناسم و می دانم از کجا آمده و به کجا خواهم رفت...

از همین امروز برای خودآگاهی مثبت بیشتر اقدام کنید:

۱- با پزشک خود یک برنامه ی چک آپ کامل ترتیب دهید. همانند اهمال در نگهداری اتوموبیل نگذارید پس از ترکیدن لاستیک یا به سر و صدا افتادن موتور به فکر رفع مشکل برآیید.

۲- در دنیای خود به هرچیز که در اطراف شما هست دقت بیشتری نشان دهید. کتابهای علمی و پرفروش را مطالعه کنید. در سمینارها و سخنرانی های علمی مربوط به سلامت جسم و فکر خود شرکت کنید. از افراد موفق طلب مشورت کنید...

۳- برنامه ی روزانه و هفتگی خود را گاهی تغییر دهید. یک ماه تلویزیون خود را روشن نکنید. گاهی به جای دوش از وان حمام استفاده کنید. برای رفتن به سر کار از وسیله ی نقلیه ی دیگری استفاده کنید...

۴- لیستی از من هستم ها درست کنید کا دارای دو ستون باشد. در بالای یک ستون نوشته شود صفات خوب و در بالای ستون دیگر صفاتی که نیاز به اصلاح دارند. ده عدد از خصوصیات خود که نیاز به اصلاح دارند را در نظر گرفته برای اصلاح آن ها اقدام کنید.بقیه ی خصوصیات را موفتا فراموش کنید.

۵- به خود از دریچه ی چشم دیگران نگاه کنید. خود را به جای والدین  همسر یا فرزندان خود بگذارید. هنگامی که در دفتر خود یا اتاق راه می روید فکر کنید هر فرد کدام دو صفت بارز را در شما تصور می کند: خوش لباس و مطمئن یا متلون و عصبانی؟! علت را جستجو کنید.

۶- هر روز ۳۰ دقیقه از ۲۴ساعت شبانه روز را وقف خود کنید. ریلکس شوید و عمیقا نفس بکشید. فکر کنید زندگی و تمام هستی آن به شما تعلق دارد.

۷- به دنبال حقیقت باشید و راست بگویید. نگذارید هوس های بیشمار زندگی شما را گمراه کند. شک هایتان را دریابید. به دنبال پاسخ پرسش هایتان باشید. سعی کنید بی تعصب باشید.

۸- به کودکان و افراد مسن توجه کنید. به افکار و استعدادهای کودکانتان توجه کنید. از عقیده ی آن ها در مورد مسائل مختلف سوال کنید.

۹- با دیگران همفکری کنید. بیاموزید همان قسم که دیگران مسائل را حس می کنند شما نیز احساس کنید. مطمئن باشید باهر موجود زنده ای که ملاقات می کنید می توانید همفکری کنید. هم فکر بودن و هم احساس بودن با دیگران کلید خودآگاهی واقعی است.

 برگرفته از کتاب روان شناسی پیروزی: دکتر دنیس ویتلی.ترجمه علی شایق

 نوشته شده در تاريخ یکشنبه ۲۳ آبان۱۳۸۹ توسط هاجر یادگاری
چشم ها را باید شست... جور دیگر باید دید!!!
 

آیا میدانستید؟

اندیشه ی شما خطا می کند.

آیا هیچ می دانستید همان طور که ما با حقیقتی به نام خطای دید مواجهیم دچار خطا در اندیشه و سپس احساساتمان هم می شویم؟

مغز انسان هر داده ای که دریافت کند را پردازش می کند. از این رو اگر داده های غلط به آن وارد شود، به غلط پردازش می کند و اگر دادههای صحیحی را دریافت کند به گونه ای دیگر پاسخ میدهد.

به عنوان مثال اگر دوست یا همسر شما کاری انجام بدهند که مغز شما نتواند به درستی انگیزهی انجام آن کار را تشخیص دهد (مثلا تماس های تلفنی شما را بی پاسخ بگذارد یا سر قرار دیر حاضر شود و...) با توجه به آموزشهایی که از کودکی به مغز و دستگاه شناختی داده شده است اولین برداشت معمولا بدترین برداشت ممکن خواهد بود بدین معنی که « اگر تلفن مرا جواب نداد... پس به من بی توجهی می کند» یا « اگر دیر به سر قرار آمد... پس برای من ارزشی قائل نیست» با این برداشت منفی پیش از آنکه فرصتی فراهم شود و شما به صحبت با فرد خطاکار بپردازید مغز به قضاوت نشسته و حکم خویش را هم به سوی احساسات شما صادر می کند: « باید خشمگین شوی. نسبت به تو بی انصافی صورت گرفته است...» این احساسات منفی در همان دقائق اولیه کل روحیه ی شما را بهم می ریزد و بی آنکه حقیقت امر را فهمیده باشید روز شما را نابود می کند. پیامد وخیم تر هنگامی است که این شناخت معیوب و احساس منفی هر دو به رفتار فرمان می دهند که با سوژه ی مورد نظر شما «بدرفتاری» صورت گیرد و بی آنکه او حق دفاع از خود را داشته باشد، با شیوههای مختلف به تنبیه او پرداخته شود.

تا به حال چقدر به وضعیت بالا دچار شده اید؟

وضعیت هایی از این قبیل:

 - نباید این کار را می کرد....  من چقدر بدبختم...       آینده تیره و تار است...      بدشانسم...         هیچ وقت سر قرارش حاضر نمی شود.....            همیشه بی توجه است....             اگر به درخواستش پاسخ مثبت ندهم حتما فکر می کند ترسیده ام....          

-          یا باید کاملا موفق شوم یا اصلا اقدام نمیکنم...

موارد بالا نمونههایی از تفکر ناسالم و سرشار از خطاست که ما در روز ممکن است بسیار زیاد با آنها دست به گریبان باشیم و اصلا تمام زندگی خودمان را با این قوانین خودساخته ی معیوب بنا کنیم.

روان شناسان به این نتیجه رسیدهاند که ریشه و اصل تمام ناراحتیهای روانی و عدم موفقیتها برخاسته از طرز تفکر ماست. به این خاطر در حال حاضر بیشترین تلاش روان درمانگران جدید بر بازسازی و اصلاح افکار به صورت منطقی است.

برای آشنایی بیشتر با تفکرات غیر منطقی و اصلاح آنها میتوانید از کتاب « از حال بد به حال خوب» نوشتهی دکتر برنز کمک بگیرید. همچنین میتوانید در کارگاه « شناخت درمانی و بازسازی روحیه» که برای آشنایی سریعتر و عمیق تر مراجعینم در کلینیک برگزار کردهام نیز شرکت کنید.

تلفن تماس: 88671489 و 88037472نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۱۱ آبان۱۳۸۹ توسط هاجر یادگاری
چگونه مردان را برای خود نگه داریم؟

 

یکی از موارد مهمی که بانوان باید به آن دقت کنند این است که مردان خواستار زیرمجموعه هستند و از اینکه خود زیرمجموعه باشند خوشایند نمیشوند. بنابراین اساس اعمال امنیت در خانواده و به نوعی پایگاه و ستون برای سایر اعضاء خانواده به حساب میآیند. از این رو باید با رفتارهای شایسته مرد خانه را هرچه بیشتر دلگرم کرد.

بیشترین و مهمترین نقش را در این گونه مواقع همسر مرد ایفا می کند. زن موفق کسی هست که همسرش هنگام کار مدام به ساعتش نگاه می کند تا بداند چند وقت دیگر کارش تمام می شود و به منبع آرامش باز می گردد.

در زیر به نکاتی کلیدی پرداخته میشود که یک زن با رعایت آن میتواند - در صورت وجود پایههای اصلی تفاهم در زندگی- موجبات ارضاء مرد را فراهم سازد و متقابلا مرد نیز برای تلاش جهت ارضای همسر خویش تلاشی مضاعف داشته باشد:

-         سعی کنید همیشه بدنی آماده و شاداب داشته باشید.

-         سعی کنید زمانی که با شوهر خود تنها هستید لباسهای تحریک کننده بپوشید و حرفهای تحریک کننده بزنید.

-         برای همسران خود آرایش کنید و هرچندوقت یک بار نوع آرایش خود را تغییر دهید تا تازگی داشته باشید.

-         اندام خود را حفظ کنید.

-         از شوهر خود تشکر کنید و قدرشناس باشید.

-         خجالتی نباشید و از همسر خود خجالت نکشید. شوهر شما نزدیک ترین فرد در زندگی شماست و همین طور محرم ترین.

-         شاید همسر شما به علت غروری که دارد از ابراز احساسات و عواطف خویش خودداری کند اما شما میتوانید با ابراز احساسات و خوی خوش به او یاد دهید که چگونه او نیز عواطف خویش را ابراز کند.

-         هنگامی که شوهر شما به ابراز احساسات میپردازد، خوشحالی و رضایت خود را بروز دهید تا از این کار خود احساس منفی یا شرمندگی نکند.

-         هرگز به همسر خود در مقابل فرزندان توهین نکنید و اگر اشتباهی از او سر زده؛ زمانی که تنها هستید بازگو کنید و به او یادآوری کنید برای حفظ شخصیت اوست که مسأله را مقابل فرزندان بازگو نکرده اید.

-         تأیید نهایی هرگونه اجازه از سوی فرزندان را (پس از مشورت دوجانبه) به مردان بسپرید.

-         در هنگام خستگی رعایت حال شوهرتان را بکنید و بگذارید برای رفع خستگی به جای صحبت با شما و پاسخ به سؤالات شما به دیدن تلویزیون و خواندن روزنامه یا خوابیدن بپردازد. قطعا پس از رفع خستگی با شما به گفتگو خواهد پرداخت.

-         سعی کنید هنگام گفتگو با مردان از حاشیه رفتن و ذکر جزئیات خودداری کنید.

-         مردان به خاطر مشاغل زیاد فکری معمولا تاریخهای مهم مثل تاریخ ازدواج، تولد، ولنتاین را فراموش میکنند. اگر چنین چیزی اتفاق افتاد دلیل بر این نیست که شما برای آنان اهمیت ندارید چرا که اولین و مهمترین مسأله برای هر مرد، همسر و فرزندان و حفظ خانواده است.

 

 نوشته شده در تاريخ سه شنبه ۴ آبان۱۳۸۹ توسط هاجر یادگاری
Design BY NOOR